Aktualności

Warszawski Festiwal Kawy 2019

30-01-2019 Wyświetleń:663 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Kawy – 5 edycja 09-10 lutego 2019Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, WarszawaBilety · 10 zł

Czytaj więcej

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny

13-12-2018 Wyświetleń:1258 Wiadomości mika - avatar mika

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny odbędzie się 15 i 16 grudnia na kazimierskim Rynku. Jarmark Świąteczny połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych...

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Piwa

25-10-2018 Wyświetleń:1389 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Piwa – 25-27 października Stadion Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 Podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa na 350 kranach pojawi się około 700-800 piw oraz wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej

Zakończenie sezonu foodtruckowego w Gdań…

25-10-2018 Wyświetleń:1532 Wiadomości mika - avatar mika

Zakończenie sezonu foodtruckowego już 27 i 28 października na parkingu przy Galerii Metropolia!Po raz kolejny będzie można spróbować autorskich smakołyków z różnych stron świata.Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu ponad...

Czytaj więcej

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:3616 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:3944 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym (tak jak w innych okresach życia) powinno być oparte na dziennej racji pokarmowej opracowanej na podstawie ustalonych norm żywienia dla danej grupy wieku.
Okres przedszkolny obejmuje dzieci w wieku 4-6 lat. W okresie tym w rozwoju fizycznym trudno znaleźć wyraźne granice, dzielące go od poprzedniego okresu wczesnego dzieciństwa.

Roczne tępo przyrostu masy ciała i wzrostu jest podobne i wynosi odpowiednio ok. 2,5 kg i ok. 8-10cm. Nie obserwuje się już nasilonego rozrostu organizmu, ani gwałtownych skoków w przyrastaniu masy i wysokości ciała.
Niemniej jednak występują nieraz duże różnice w rozwoju poszczególnych cech fizycznych ciała różnych dzieci.
W wieku przedszkolnym tempo wzrostu stopniowo obniża się, (czemu często towarzyszy zmniejszenie apetytu), ale w dalszym ciągu wysokie jest zapotrzebowanie na składniki budulcowe, dlatego pożywienie dzieci w tym wieku musi być bogate w wysokowartościowe białko (pochodzenia zwierzęcego), odpowiednio dużą ilość wapnia i innych składników mineralnych oraz witamin.
Według aktualnie panujących poglądów zalecane pokrycie energii powinno wynosić od 1400-1700 kcal na dzień. Białko powinno pokrywać ok. 12% zapotrzebowania energetycznego ( w tym ok. 60% białka ziwrzęcego), tłuszcz ok. 30%, a węglowodany od 56-58%. Dzieciom w wieku przedszkolnym nie należy podawać tłuszczów utwardzonych, tj. margaryn zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych w postaci trans. Należy stosować w umiarkowanej ilości masło, oleje roślinne i uzupełniać je śmietaną i śmietanką. Węglowodany z powszechnie stosowanych zbóż trzeba uzupełniać warzywami i owocami.
Poza potrawami trudno strawnymi i tłustymi oraz ostrymi przyprawami, dzieci w wieku przedszkolnym mogą jadać już wszystkie inne produkty i potrawy. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, rodzice powinni orientować się, co tam je i w domu odpowiednio uzupełniać jadłospis.
W żywieniu dzieci należy zwracać uwagę na regularność oraz liczbę podawanych posiłków w ciągu dnia. Dziecko powinno jadać 4-5 posiłków dziennie. Bardzo ważne są godziny podawania - powinny być stałe, a przerwy między nimi niezbyt długie, najlepiej 3 godziny, jednak nie więcej niż 4, zapewnia to lepsze wykorzystanie składników pokarmowych z pożywienia. Jedzenie w zbyt długich odstępach czasu wpływa niekorzystnie na metabolizm, dochodzi do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi, co wpływa na zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej, obniżenie zdolności koncentracji, rozdrażnienie itp.
Oprócz trzech zasadniczych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) wskazane jest spożywanie II śniadania i podwieczorku.
Podstawą pierwszego śniadania powinno być mleko podawane w formie zupy mlecznej z dodatkiem kaszy lub płatków zbożowych, względnie napoju mlecznego (kakao, kefir, jogurt). Ponadto należy podawać mieszane pieczywo z niewielką ilością masła i wysokowartościowego produktu białkowego (twaróg, ser podpuszczkowy, jaja, pasta lub wędlina, ryba), a także surowe warzywa lub owoce. Niejedzenie śniadań przez dzieci i młodzież, może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla ich rozwoju i stanu zdrowia
Także spożywanie II śniadania jest bardzo istotne. Dobrze by było, aby drugie śniadanie miało formę posiłku gorącego a nie tylko postać kanapki. Koniecznym dodatkiem uzupełniającym powinny być owoce lub warzywa.
Obiad jest głównym posiłkiem w ciągu dnia i powinien składać się z 2-3 dań. Istotne jest, żeby występował w nim wysokowartościowy produkt białkowy oraz warzywa zarówno w postaci gotowanej (składnik zup) i surowej (dodatek do II dania). Z deserów preferować należy, te, które przygotowywane są z mleka i owoców (koktajle, kisiele, galaretki lub musy). Posiłkiem uzupełniającym jest podwieczorek. W skład podwieczorka powinno wchodzić mleko np. napój lub deser mleczny, podwieczorek może również składać się z warzyw lub owoców.
Ostatni posiłek - kolacja nie powinien być jedzony później niż na 2 godz. przed położeniem się spać, aby procesy trawienia nie zakłócały nocnego odpoczynku. Produkty wchodzące w skład kolacji powinny być łatwo strawne.
W żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym należy zwrócić szczególną uwagę na: kolorystyczne zestawienie różnych pokarmów, właściwy dobór pod względem smakowym, estetyczne podanie. Słodycze należy ograniczyć do słodkich podwieczorków lub deserów.
Rodzina powinna określić właściwy podstawowy model żywienia, co jest szczególnie ważne dla wyrobienia zwyczajów żywieniowych.