Żywienie ludzi po 60 roku życia

Prawidłowe żywienie decyduje głównie o zachowaniu przez jak najdłuższy czas dobrej sprawności fizycznej i umysłowej. Starzenie się jest procesem biologicznym i rozpoczyna się po przekroczeniu 40 roku życia. W tym czasie nie obserwuje się jeszcze oznak zewnętrznych starzenia się organizmu. Szybkie objawy starości występują po przekroczeniu 60-65 roku życia.
Okres starzenia można opóźnić przez unormowanie trybu życia i sposobu żywienia.
Dieta dla osób starszych powinna być dobierana z wielką starannością ze względu na stan fizjologiczny organizmu. U ludzi starszych często znacznie zmniejsza się aktywność fizyczna, siła mięśni i praca narządów wewnętrznych. Konsekwencją tego jest zmniejszenie przemiany materii. Szczególnie niekorzystne jest spożywanie większych ilości tłuszczu kosztem węglowodanów. Starzenie ustroju wiąże się też ze zmianą składu ciała. Zawartość tłuszczu ustrojowego zwiększa się z ok. 20% w wieku 25 lat do ok. 36% w wieku 70 lat i zmniejsza się zawartość tkanki aktywnej, przede wszystkim mięśniowej. Zmniejsza się też zawartość składników mineralnych w ustroju, co powoduje demineralizację układu kostnego.
Poważne zmiany zachodzą także w układzie pokarmowym. U ludzi starszych często są ograniczenia w odczuwaniu smaku i zapachu, co pociąga za sobą utratę apetytu. Braki w uzębieniu prowadzą do zaburzeń w trawieni i wchłanianiu pokarmów. W starszym wieku stwierdza się też zmiany w wątrobie i układzie żółciowym oraz w trzustce.
Zasady żywienia ludzi starszych muszą uwzględnić specyficzne potrzeby i warunki zdrowotne tej grupy osób. Trzeba pamiętać, że sposób żywienia i przyzwyczajenia z tym związane, nawet jeśli są nieprawidłowe, należy zmieniać powoli i stopniowo.
Ogólne zasady prawidłowego żywienia w starszym wieku zalecają:
· dieta powinna być urozmaicona przez spożywanie różnorodnych produktów , szczególnie o dużej wartości odżywczej, np. przetworów mlecznych z otłuszczonego mleka, chudego mięsa, wędlin, drobiu i jeśli nie ma zastrzeżeń przetworów zbożowych z pełnego ziarna, ciemnego pieczywa pszennego;
· ograniczyć spożycie cukru oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec)
· unikać spożywania potraw i produktów ciężkostrawnych, np. potraw smażonych, bigosu, grzybów itp.
· codziennie spożywać warzywa i owoce, w miarę możliwości w stanie surowym;
· unikać spożywania większej ilości soli i ostrych przypraw;
· spożywać regularnie posiłki o mniejszej objętości ale częściej (4-5 razy dziennie) oraz unikać przejadania się i nie dopuścić do nadwagi;
· wypijać dużą ilość płynów nawet wtedy gdy nie czuje się pragnienia;
· ograniczyć spożycie alkoholu;
· prowadzić aktywny fizycznie i umysłowo tryb życia;

Zalecenia te są uniwersalne, mogą natomiast ulegać zmianie, gdy wskazana jest przez lekarza specjalna dieta.
Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button