Aktualności

Warszawski Festiwal Kawy 2019

30-01-2019 Wyświetleń:663 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Kawy – 5 edycja 09-10 lutego 2019Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, WarszawaBilety · 10 zł

Czytaj więcej

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny

13-12-2018 Wyświetleń:1258 Wiadomości mika - avatar mika

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny odbędzie się 15 i 16 grudnia na kazimierskim Rynku. Jarmark Świąteczny połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych...

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Piwa

25-10-2018 Wyświetleń:1389 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Piwa – 25-27 października Stadion Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 Podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa na 350 kranach pojawi się około 700-800 piw oraz wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej

Zakończenie sezonu foodtruckowego w Gdań…

25-10-2018 Wyświetleń:1532 Wiadomości mika - avatar mika

Zakończenie sezonu foodtruckowego już 27 i 28 października na parkingu przy Galerii Metropolia!Po raz kolejny będzie można spróbować autorskich smakołyków z różnych stron świata.Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu ponad...

Czytaj więcej

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:3616 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:3944 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Rola posiłków i ich rozkład w ciągu dnia

Sposób rozłożenia posiłków w ciągu dnia zależy od wielu czynników, prze wszystkim od wieku, stanu zdrowia oraz rodzaju wykonywanej pracy.
Całodzienną rację pokarmową należy tak rozdzielić na posiłki, aby każdy z nich był zrównoważony pod względem zawartości energii i składników pokarmowych oraz zachowane zostały między nimi odpowiednie odstępy czasu.

Godziny posiłków powinny być ściśle ustalone, zawsze te same, a przerwy między nimi możliwie jednakowe. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4-5 godz. (z wyjątkiem czasu od kolacji do śniadania). Natomiast w żywieniu dzieci, młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących, osób starszych, rekonwalescentów, a także ciężko pracujących fizycznie, przerwy między posiłkami powinny wynosić 3 godz. (z wyjątkiem czasu od kolacji do śniadania). Zapewnia to lepsze wykorzystanie składników pokarmowych z pożywienia. Prawidłowo powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie, natomiast nie należy jeść rzadziej niż 3 razy dziennie. Ostatni posiłek powinien być jedzony nie później niż na 2 godz. przed położeniem się spać, aby procesy trawienia nie zakłócały nocnego odpoczynku.
Oprócz trzech zasadniczych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) wskazane jest spożywanie II śniadania i podwieczorka. Wybór jednego z dodatkowych posiłków powinien być podyktowany trybem życia np. dzieci w wieku szkolnym powinny jeść II śniadanie, natomiast ci, którzy jadają wczesne obiady – podwieczorki.
Śniadanie jako posiłek spożywany po długiej nocnej przerwie powinno dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości różnych składników pokarmowych zarówno tych, które są potrzebne do wykonywania pracy, jak i tych, które zapewniają dobry stan zdrowia.
Ogólnie można przyjąć dwa typy śniadań:
1. zupa mleczna z różnymi dodatkami
2. pieczywo (mieszane), wysokowartościowy produkt białkowy (twaróg, sery, wędliny, ryby), napój mleczny (kakao, kefir, jogurt).
Niezbędnym dodatkiem do śniadania są surowe warzywa i owoce.
Niejedzenie śniadania przez dzieci i młodzież może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla ich rozwoju i stanu zdrowia.
Drugie śniadanie stosuje się przy dłuższych przerwach między pierwszym śniadaniem a obiadem. Powinno być ono mniej obfite, jego celem jest uzupełnienie składników odżywczych oraz dostarczenie organizmowi nowego zapasu energii. Na drugie śniadanie najczęściej podaje się pieczywo mieszane oraz dodatki (masło, sery, wędliny, pasty serowe, jajka, ryby). Koniecznym dodatkiem są warzywa i owoce.
Obiad jest uważany za główny posiłek w ciągu dnia. Istotne jest, aby występował w nim wysokowartościowy produkt białkowy oraz warzywa w postaci gotowanej i surowej (jako składnik zup i dodatek do II dań). Desery powinny być przygotowywane z mleka i owoców (kisiele, musy, galaretki, budynie). Nie powinien być zbyt obfity.
Podwieczorek to posiłek uzupełniający. Może się składać z owoców lub warzyw, ciasta, deserów mlecznych.
Kolacja jako ostatni posiłek w ciągu dnia powinna być urozmaicona, niezbyt obfita, lekkostrawna.
W planowaniu żywienia należy brać pod uwagę porę roku, aby możliwie jak najlepiej wykorzystać produkty sezonowe. Jadłospis powin być również urozmaicone pod względem stosowanych technik kulinarnych np. gotowanie na parze, pieczenie w pergaminie lub folii.
Jeśli wśród żywionych są osoby z zaleconą dietą, należy przy planowaniu jadłospisu należy uwzględnić zalecane modyfikacje.