Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Pieczenie w folii

Pieczenie to proces obróbki termicznej polegający na ogrzewaniu potrawy w piecu lub piekarniku w środowisku nagrzanego powietrza. Temperatura pieczenia zawiera się w granicach od 160 do 250 st. C. Wysoka temperatura tego procesu sprawia, że w potrawie zachodzi wiele zmian.

Białka oraz zawarta wewnątrz potrawy skrobia stają się przyswajalne dla człowieka, następuje ubytek wody. W zewnętrznej części potrawy, czyli tej która jest pod bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury, powstają związki Maillarda, będące wynikiem łączenia się tłuszczów (lub produktów ich rozkładu) z cukrowcami i białkami. Związki Mailarda nadają potrawie specyficzny aromat i wygląd, nie są jednak trawione w organizmie ludzkim i spożywane w nadmiernych ilościach mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób, w tym nowotworów.

Folia pozwala na pieczenie bez tłuszczu mięsa, warzyw, ryb, krewetek oraz owoców. Potrawy tak pieczone są niskokaloryczne. Dania zachowują swój naturalny aromat. Takie pieczenie odbywa się znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób. Aby pozbyć się nadmiaru pary z trakcje pieczenia, folię nakłuwa się widelcem. Przy użyciu folii na powierzchni półproduktu nie powstaje skórka. Dzięki temu potrawa jest lekkostrawna. Szybsze pieczenie w folii zapobiega także znacznym stratom witamin.
Jeśli jednak chcemy, aby skórka nabrała złocistego koloru, przed końcem pieczenia folię należy rozciąć i rozchylić.

Taka folia może być w formie rękawa (3- 4-metrowej długości z otworami z obu stron, do pieczenia większych porcji) lub gotowych torebek. Wytrzymałość termiczna takiej folii wynosi 200 st. C.