Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Patelnia to podstawa

Patelnia to absolutnie podstawowy sprzęt kuchenny i żadna kuchnia obejść się bez niej nie może. Oczywiście pod warunkiem, że jest to dobra patelnia, do której nic nie przywiera i nic się na niej nie przypala. Kto raz kupił tanią patelnię ten na pewno drugi raz tego błędu nie popełni. Warto wydać więcej pieniędzy i sprawić sobie porządną patelnię z dobrego tworzywa, która jest trwała, odporna na ścieranie i odkształcenia.
Patelnia umożliwia przygotowywanie wielu potraw. Na patelni smażymy lub dusimy.

Dobrym miksem do smażenia jest połączenie oliwy z oliwek z olejem słonecznikowym. Jest to zdrowe i niweluje goryczkę, którą daje sama oliwa. Na takiej mieszance możemy smażyć mięsa, na pewno im tłustsze mięso, tym mniej tłuszczu dajemy na patelnie. Jeżeli chodzi o białe mięsa i ryby, to należy smażyć na niewielkiej ilości oleju i na końcu dodać masła, zarówno zwykłego, jak też ziołowego. Masło jest dobre, jeżeli chcemy od razu osiągnąć smak, a nie chcemy robić sosu. Kiedy smażymy rybę, to mieszamy masło z czosnkiem, koperkiem, czy też z papryką i świeżą kolendrą, dorzucamy na patelnię dwie łyżki takiej mieszanki i osiągamy smak. Ważne jest to, że na dobrych patelniach z oryginalnym Teflonem, masło nam się tak szybko nie spali, jak na zwykłych metalowych. Metal, blacha, bardzo mocno się nagrzewają i łatwo przypalają.
   Przed zakupem patelni powinniśmy zastanowić się nad tym do przygotowania jakich potraw najczęściej będziemy jej używać (jaka głębokość patelni będzie najodpowiedniejsza i z jakiego materiału ma być wykonana), czy nadaje się do używania na danym rodzaju kuchni. Ważne są także kształt i tworzywo z jakiego wykonana jest rączka. Nie powinna się nagrzewać, ma być stabilna. Bardzo wygodna jest rączka stalowa, ale przytwierdzona w taki sposób, by nie mogła się nagrzewać. Pokrywka, którą najlepiej kupić w zestawie z patelnią powinna być wypukła i dopasowana do brzegu naczynia, tak, aby skraplająca się para ściekała z powrotem do naczynia, a nie kapała na kuchenkę. Większość pokrywek ma mały otwór odprowadzający parę. Czy potrzebny jest wskaźnik temperatury (na pokrywie lub na dnie patelni).
   Na rynku znajduje się kilka rodzajów patelni. Od lat dużą popularnością cieszą się patelnie żeliwne (im cięższa, tym lepsza). Grube dno pozwala na rozchodzenie się równomiernie ciepła i zapobiega przywieraniu. Długo utrzymują wysoką temperaturę. Tego typu patelnie nie ulegają odkształceniu. Przed użyciem patelnię trzeba natłuścić i rozgrzać. Po smażeniu patelnię należy wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Wśród naczyń żeliwnych znajdziemy także patelnie ryflowane; idealne do steków i grillowania mięsa, lecz w kuchni domowej sprawdzają się raczej rzadko.
Dużo oferowanych na rynku patelni jest wykonana ze stali nierdzewnej. Najlepsza jest z wielowarstwowym dnem, zapewnia równomierny rozkład temperatury, dzięki temu potrawa nie przywiera i się nie przypala. Bardzo dobrze smaży się na nich mięsa bez panierki i wszystkie potrawy wymagające rozgrzania tłuszczu do wysokiej temperatury. Doskonale nadają się też do przygotowywania potraw duszonych. Jeśli patelnia stalowa posiada dno groszkowe, wówczas dodatek tłuszczu można ograniczyć. Patelnie te długo utrzymują ciepło i rzadko się deformują.
Patelnia emaliowana (pokrywana powłoką teflonową) nadaje się do szybkiego smażenia, jaki i dłuższego duszenia potraw. Gorzej przewodzi ciepło i może ulec obiciu.
Patelnie teflonowe wykonane są z dobrze przewodzącego ciepło materiału, pokrywane kilkoma warstwami teflonu. Najwyższą jakość gwarantuje niebieski znaczek z napisem „teflon”. Na tych patelniach można smażyć bez tłuszczu, potrawy nie przywierają, ale patelni tych nie można rozgrzewać powyżej 2500C i stawiać pustych na ogniu. By uniknąć zarysowań należy stosować łopatki plastikowe lub drewniane. Równomiernie rozprowadza ciepło. Zarysowana patelnia teflonowa niestety nadaje się tylko do wyrzucenia.
Inne cechy mają patelnie aluminiowe. Nagrzewają się błyskawicznie (należy uważać aby tłuszcz się ie przypalił), ale równie szybko stygną. £atwo też mogą się odkształcać i zarysowywać. Sprawdzają się przy przygotowywaniu potraw wymagających niższej temperatury i krótkiego smażenia np. jajecznicy. Trudno się ją myje, szczególnie gdy coś do niej przywrze, po pewnym czasie ciemnieje. Naukowo udowodniono, że z garnków aluminiowych podczas gotowania wymywa się szkodliwe dla nas aluminium. Jednak aluminium doskonale przewodzi ciepło, dlatego nadal wyrabia się z niego garnki i patelnie, ale zawsze pokrywa się je np. stalą, teflonem lub miedzią. Patelnia z powłoką miedzianą doskonale nadaje się do obsmażania mięs na dużym ogniu. Doskonała do smażenia omletów. Można na niej podawać „płonące” dania. Głębokie patelnie miedziane stosowały nasz babcie do smażenia powideł. Bardzo dobrze przewodzą ciepło, patelnia nagrzewa się równomiernie. Nie kupisz tej patelni w każdym sklepie. Częściej spotkasz patelnie i garnki, gdzie użyto miedzi jako części pogrubionego dna. Każdy amator gotowania powinien mieć przynajmniej dwie patelnie - jedną ciężką, ze stali, z grubym dnem i przykrywką niezbędną podczas dłuższego smażenia oraz do duszenia. Druga patelnia powinna być lekka, do szybkiego smażenia – np.: omletów albo jajecznicy. Są także patelnie, które są przeznaczone do specjalnego użytku, jak np. wok, płaska do smażenia naleśników lub placków, patelnie z przegródkami.