Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Zachować świeżość na dłużej

Co zrobić, aby produkty żywnościowe po kilku dniach przechowywania zachowały smak i apetyczny wygląd? Odpowiedź jest prosta - pojemniki na żywność. Dzięki nim higienicznie możemy przechować potrawy. Niektóre pojemniki są tak ładne, że mogą być nawet ozdobą kuchni.

Klasyczny szklany pojemnik z pokrywą nadaje się do przechowywania wędlin, serów, sałatek, świeżych owoców i warzyw a także gotowych dań. Dobrze jest, aby taki pojemnik był żaroodporny wtedy nie tylko przechowamy w nim potrawę, ale i ją podgrzejemy. 
 
Pojemnik plastikowy ze szczelną pokrywką najlepiej się nadaje do przechowywania gotowych dań np. zup, sosów itp. Nie wszystkie plastiki można podgrzewać lub zamrażać. Dla własnej wygody wybieraj te wielofunkcyjne. 
 
Najlepiej i najdłużej przechowuje żywność pojemnik próżniowy Po odesaniu powietrza specjalną pompką nie zachodzą procesy, powodujące psucie się żywności. 
 
Ogromne znaczenie w przechowywani żywności ma także układ produktów w lodówce. Nie należy o tym zapominać. Tuż pod zamrażalnikiem panuje najniższa temp., dlatego należy układać tam produkty, które najszybciej się psują: wędliny, mięso, jogurty, śmietanę, masło. Środek lodówki to już trochę cieplej. Dlatego przechowujemy tu: sery, paczkowane wędliny, soki oraz ugotowane na zapas potrawy. Pojemnik na dole przystosowany jest do przechowywania warzyw i owoców. Te produkty przed włożeniem do lodówki należy umyć i dokładnie wytrzeć.