Aktualności

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny

13-12-2018 Wyświetleń:344 Wiadomości mika - avatar mika

  12 Kazimierski Jarmark Świąteczny odbędzie się 15 i 16 grudnia na kazimierskim Rynku. Jarmark Świąteczny połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych...

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Piwa

25-10-2018 Wyświetleń:655 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Piwa – 25-27 października Stadion Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 Podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa na 350 kranach pojawi się około 700-800 piw oraz wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej

Zakończenie sezonu foodtruckowego w Gdań…

25-10-2018 Wyświetleń:726 Wiadomości mika - avatar mika

Zakończenie sezonu foodtruckowego już 27 i 28 października na parkingu przy Galerii Metropolia! Po raz kolejny będzie można spróbować autorskich smakołyków z różnych stron świata. Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu ponad...

Czytaj więcej

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:2895 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:3159 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

XIV Dolnośląski Festiwal Dyni

11-09-2017 Wyświetleń:3412 Wiadomości mika - avatar mika

Po raz czternasty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Festiwal Dyni.Termin:08.10.2017 (niedziela)Miejsce:Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,Wrocław, ul. Sienkiewicza 23

Czytaj więcej

Grzybobrania czas


Grzyby od dawien dawna goszczą na naszych stołach, występując w różnych postaciach: marynowane, kiszone, suszone, solone; są dodatkiem do wielu potraw, składnikiem farszów oraz jako dania samodzielne. Grzyby spożywane są właściwie ze względu na walory smakowe.

Są niskokaloryczne - 100 g świeżych grzybów dostarcza tylko 30 kcal. W 90% składają się z wody, zawierają kilka procent białka, znikome ilości tłuszczów, glikogen, enzymy, sole mineralne (głównie potas, żelazo, magnez), witaminy z grupy B i niewielkie ilości A, C, D. 

Na początku lata, kiedy gleba jest jeszcze odpowiednio wilgotna, można spotkać w naszych lasach bardzo atrakcyjne i smaczne kurki. W tym okresie pojawiają się również pierwsze grzyby rurkowe - prawdziwki, koźlarze, podgrzybki i maślaki. W lecie dość powszechne są grzyby blaszkowe - m.in.: gołąbki.
Najlepszym okresem na grzybobranie jest oczywiście jesień, kiedy deszcze nas nie oszczędzają.
Jest to bowiem okres na największy wysyp prawdziwków i podgrzybków. Jesienią znajdziemy też sporo maślaków. Z grzybów naprawdę niebezpiecznie trujących możemy spotkać jesienią, podobnie jak i latem, muchomora sromotnikowego.
Jeśli nie jesteś wytrawnym grzybiarzem, na wszelki wypadek nie zbieraj grzybów, które mają pod kapeluszem blaszki.

Aby nie dopuścić do zatrucia grzybami należy przestrzegać kilku reguł:

  • Powinno się sięgać wyłącznie po znane gatunki.
  • Grzyby łatwo się psują. Gdy są zbierane do torebek foliowych, a nie do koszyczków, przegrzewają się i stanowią wspaniałą pożywkę dla pleśni i bakterii.
  • Spożycie grzybów na surowo pogarsza stopień zatrucia.
  • Nie powinno się podawać potraw z grzybów dzieciom i osobom starszym.
  • Konieczne jest zachowanie ostrożności przy zakupie grzybów suszonych.
  • Przy podejrzeniu zatrucia - nudnościach, bólach brzucha - nie wolno zwlekać.
  • Grzyby łatwo wchłaniają pyły i zanieczyszczenia. Dlatego nie należy spożywać grzybów zbieranych wokół terenów przemysłowych lub szlaków komunikacyjnych.

Świeże grzyby najlepiej zużyć w dniu, kiedy zostały zebrane. Do marynowania najlepiej nadają się: borowiki, maślaki, gąski, opieńki, kozaki, rydze. Suszone najlepsze są: kozaki, borowiki, podgrzybki. Dobrze ususzone grzyby powinny się łatwo łamać.
Do kiszenia doskonale nadają się rydze, maślaki, gąski. Potraw z grzybami nie należy przechowywać. Grzyby świeże należy dokładnie przebrać i oczyścić. Myjemy je kilkakrotnie w zimnej wodzie. Grzyb suszony po umyciu moczymy w zimnej przegotowanej wodzie. Kiszone myjemy a solone moczymy w zimnej wodzie i gotujemy w tej samej wodzie, co się moczyły.

Potrawy z grzybów