Aktualności

Warszawski Festiwal Kawy 2019

30-01-2019 Wyświetleń:445 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Kawy – 5 edycja 09-10 lutego 2019Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, WarszawaBilety · 10 zł

Czytaj więcej

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny

13-12-2018 Wyświetleń:951 Wiadomości mika - avatar mika

12 Kazimierski Jarmark Świąteczny odbędzie się 15 i 16 grudnia na kazimierskim Rynku. Jarmark Świąteczny połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych...

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Piwa

25-10-2018 Wyświetleń:1150 Wiadomości mika - avatar mika

Warszawski Festiwal Piwa – 25-27 października Stadion Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 Podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa na 350 kranach pojawi się około 700-800 piw oraz wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej

Zakończenie sezonu foodtruckowego w Gdań…

25-10-2018 Wyświetleń:1284 Wiadomości mika - avatar mika

Zakończenie sezonu foodtruckowego już 27 i 28 października na parkingu przy Galerii Metropolia!Po raz kolejny będzie można spróbować autorskich smakołyków z różnych stron świata.Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu ponad...

Czytaj więcej

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:3402 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:3681 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Grzybobrania czas


Grzyby od dawien dawna goszczą na naszych stołach, występując w różnych postaciach: marynowane, kiszone, suszone, solone; są dodatkiem do wielu potraw, składnikiem farszów oraz jako dania samodzielne. Grzyby spożywane są właściwie ze względu na walory smakowe.

Są niskokaloryczne - 100 g świeżych grzybów dostarcza tylko 30 kcal. W 90% składają się z wody, zawierają kilka procent białka, znikome ilości tłuszczów, glikogen, enzymy, sole mineralne (głównie potas, żelazo, magnez), witaminy z grupy B i niewielkie ilości A, C, D. 

Na początku lata, kiedy gleba jest jeszcze odpowiednio wilgotna, można spotkać w naszych lasach bardzo atrakcyjne i smaczne kurki. W tym okresie pojawiają się również pierwsze grzyby rurkowe - prawdziwki, koźlarze, podgrzybki i maślaki. W lecie dość powszechne są grzyby blaszkowe - m.in.: gołąbki.
Najlepszym okresem na grzybobranie jest oczywiście jesień, kiedy deszcze nas nie oszczędzają.
Jest to bowiem okres na największy wysyp prawdziwków i podgrzybków. Jesienią znajdziemy też sporo maślaków. Z grzybów naprawdę niebezpiecznie trujących możemy spotkać jesienią, podobnie jak i latem, muchomora sromotnikowego.
Jeśli nie jesteś wytrawnym grzybiarzem, na wszelki wypadek nie zbieraj grzybów, które mają pod kapeluszem blaszki.

Aby nie dopuścić do zatrucia grzybami należy przestrzegać kilku reguł:

  • Powinno się sięgać wyłącznie po znane gatunki.
  • Grzyby łatwo się psują. Gdy są zbierane do torebek foliowych, a nie do koszyczków, przegrzewają się i stanowią wspaniałą pożywkę dla pleśni i bakterii.
  • Spożycie grzybów na surowo pogarsza stopień zatrucia.
  • Nie powinno się podawać potraw z grzybów dzieciom i osobom starszym.
  • Konieczne jest zachowanie ostrożności przy zakupie grzybów suszonych.
  • Przy podejrzeniu zatrucia - nudnościach, bólach brzucha - nie wolno zwlekać.
  • Grzyby łatwo wchłaniają pyły i zanieczyszczenia. Dlatego nie należy spożywać grzybów zbieranych wokół terenów przemysłowych lub szlaków komunikacyjnych.

Świeże grzyby najlepiej zużyć w dniu, kiedy zostały zebrane. Do marynowania najlepiej nadają się: borowiki, maślaki, gąski, opieńki, kozaki, rydze. Suszone najlepsze są: kozaki, borowiki, podgrzybki. Dobrze ususzone grzyby powinny się łatwo łamać.
Do kiszenia doskonale nadają się rydze, maślaki, gąski. Potraw z grzybami nie należy przechowywać. Grzyby świeże należy dokładnie przebrać i oczyścić. Myjemy je kilkakrotnie w zimnej wodzie. Grzyb suszony po umyciu moczymy w zimnej przegotowanej wodzie. Kiszone myjemy a solone moczymy w zimnej wodzie i gotujemy w tej samej wodzie, co się moczyły.

Potrawy z grzybów