Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Grzybobrania czas


Grzyby od dawien dawna goszczą na naszych stołach, występując w różnych postaciach: marynowane, kiszone, suszone, solone; są dodatkiem do wielu potraw, składnikiem farszów oraz jako dania samodzielne. Grzyby spożywane są właściwie ze względu na walory smakowe.

Są niskokaloryczne - 100 g świeżych grzybów dostarcza tylko 30 kcal. W 90% składają się z wody, zawierają kilka procent białka, znikome ilości tłuszczów, glikogen, enzymy, sole mineralne (głównie potas, żelazo, magnez), witaminy z grupy B i niewielkie ilości A, C, D. 

Na początku lata, kiedy gleba jest jeszcze odpowiednio wilgotna, można spotkać w naszych lasach bardzo atrakcyjne i smaczne kurki. W tym okresie pojawiają się również pierwsze grzyby rurkowe - prawdziwki, koźlarze, podgrzybki i maślaki. W lecie dość powszechne są grzyby blaszkowe - m.in.: gołąbki.
Najlepszym okresem na grzybobranie jest oczywiście jesień, kiedy deszcze nas nie oszczędzają.
Jest to bowiem okres na największy wysyp prawdziwków i podgrzybków. Jesienią znajdziemy też sporo maślaków. Z grzybów naprawdę niebezpiecznie trujących możemy spotkać jesienią, podobnie jak i latem, muchomora sromotnikowego.
Jeśli nie jesteś wytrawnym grzybiarzem, na wszelki wypadek nie zbieraj grzybów, które mają pod kapeluszem blaszki.

Aby nie dopuścić do zatrucia grzybami należy przestrzegać kilku reguł:

  • Powinno się sięgać wyłącznie po znane gatunki.
  • Grzyby łatwo się psują. Gdy są zbierane do torebek foliowych, a nie do koszyczków, przegrzewają się i stanowią wspaniałą pożywkę dla pleśni i bakterii.
  • Spożycie grzybów na surowo pogarsza stopień zatrucia.
  • Nie powinno się podawać potraw z grzybów dzieciom i osobom starszym.
  • Konieczne jest zachowanie ostrożności przy zakupie grzybów suszonych.
  • Przy podejrzeniu zatrucia - nudnościach, bólach brzucha - nie wolno zwlekać.
  • Grzyby łatwo wchłaniają pyły i zanieczyszczenia. Dlatego nie należy spożywać grzybów zbieranych wokół terenów przemysłowych lub szlaków komunikacyjnych.

Świeże grzyby najlepiej zużyć w dniu, kiedy zostały zebrane. Do marynowania najlepiej nadają się: borowiki, maślaki, gąski, opieńki, kozaki, rydze. Suszone najlepsze są: kozaki, borowiki, podgrzybki. Dobrze ususzone grzyby powinny się łatwo łamać.
Do kiszenia doskonale nadają się rydze, maślaki, gąski. Potraw z grzybami nie należy przechowywać. Grzyby świeże należy dokładnie przebrać i oczyścić. Myjemy je kilkakrotnie w zimnej wodzie. Grzyb suszony po umyciu moczymy w zimnej przegotowanej wodzie. Kiszone myjemy a solone moczymy w zimnej wodzie i gotujemy w tej samej wodzie, co się moczyły.

Potrawy z grzybów