Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Przetwory - dżemy, konfitury, marynaty


Czy robienie przetworów w domu to strata czasu. W końcu wszystko można kupić.
Ale jak to przyjemnie wyjąć ze spiżarki słoiczek z własnym wyrobem.

Aby przetwory nam się udały musimy przestrzegać pewnych zasad. Do przerobu należy przeznaczać surowce najwyższej jakości: świeże, zdrowe, czyste, jędrne, nie przejrzałe ani nie uszkodzone. Surowce myć i płukać przed rozdrobnieniem, krojeniem lub usuwaniem części niejadalnych. Należy także używać właściwego sprzętu, tzn. nierdzewnych noży, tarek, szatkownic. Gotowe przetwory powinno się przechowywać tylko do nowych zbiorów, z wyjątkiem nalewek i win. Ponieważ przy dłuższym przechowywaniu tracą nie tylko na smaku, ale i na wartości odżywczej. Szczególnie niekorzystne zmiany zachodzą w przetworach przechowywanych w nieodpowiednich warunkach, np. wilgoci, podwyższonej temperaturze itp. Pomieszczenia wydzielone do przechowywania przetworów muszą być suche, czyste, zabezpieczone przed owadami i gryzoniami oraz dobrze wentylowane.
Duże znaczenie dla jakości przetworów mają naczynia, ponieważ użycie nieodpowiednich naczyń i narzędzi opóźnia pracę i obniża wartość odżywczą surowców, a w niektórych przypadkach może być przyczyną zatruć, np. naczynia ocynkowane, miedziane, mosiężne, żeliwne i emaliowane z uszkodzoną polewą. Metale te działają toksycznie, zwłaszcza w połączeniu z kwasami zawartymi w surowcu. Także wielkość opakowań należy tak dobrać, aby po otwarciu spożyć całą ich zawartość.
Do konserwowania najwłaściwsze są różnego rodzaju słoiki, np. twist zamykane zakrętką lub wecki zamykane gumką i szklanym wieczkiem oraz dociskającą sprężyną. Do niektórych przetworów można używać butelek, balonów szklanych.
Na jakość i trwałość przetworów znaczny wpływ ma przestrzeganie higieny w czasie ich przygotowywania. Dlatego też słoje, przykrywki, gumki, garnki do gotowania, deski do krojenia, noże i inny sprzęt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów. Umyte naczynia dokładnie wypłukać i wyparzyć wrzącą wodą. Gorące słoiki należy ustawić do góry dnem, aby obciekły. Opakowania szklane dodatkowo możemy odkazić, wstawiając je do zimnego
piekarnika i powoli podgrzewając do 120-1400C.

W przetwórstwie domowym stosuje się różne metody utrwalania żywności:

  • Metoda fizyczna - obejmuje mrożenie, suszenie, pasteryzację, solenie i utrwalanie cukrem.
  • Metoda biologiczna - do której zalicza się kwaszenie.
  • Metoda chemiczna - odnosi się do utrwalania przez marynowanie.

Przed przystąpieniem do przygotowywania przetworów, należy zastanowić się, jakie przetwory będą dla nas odpowiednie, kierując się przyzwyczajeniami smakowymi, posiadanymi opakowaniami oraz czasem niezbędnym do ich przygotowania.

Przepisy na przetwory