- Kategoria: Wiesz co jesz
- Odsłony: 15233
Chłodnik - moc orzeźwienia
Z nastającymi upałami na nasze stoły wkraczają chłodniki. Te przyrządzane i podawane na zimno zupy - od gęstych warzywnych po lekkie owocowe - wspaniale orzeźwiają, uzupełniają brakujące płyny w organizmie i dostarczają potrzebne witaminy i minerały.
Dodatkową zaletą tej zupy jest fakt, że nie wymaga często gotowania. Dzięki temu robi się ją w mgnieniu oka. W krajach południowej Europy jada się chłodnik melonowy, doprawiany szampanem i pieprzem cayenne, albo awokadowy z kawałkami tuńczyka. Anglicy uwielbiają chłodnik truskawkowy na zielonym pieprzu z odrobiną dobrej whisky. Hiszpania — to ojczyzna klasycznego gazpacho, czyli zmiksowanych z lodem świeżych warzyw. Na Bałkanach jedzą tara-tora, czyli chłodnik jogurtowo-ogórkowo-czosnkowy. Polska kuchnia — to oczywiście chłodnik litewski.
Gwarancją sukcesu, jest oczywiście odpowiednio niska temperatura. Osiągniemy ją wstawiając zupę do lodówki na co najmniej kilka godzin przed podaniem. Powinniśmy także schłodzić naczynia w których będziemy podawać zupę.
Bazą chłodnika jest najczęściej kefir, jogurt, śmietana lub kwaśne mleko. Właściwie to każde mięsiste i intensywne w smaku warzywo lub owoc może być podstawą takiej zimnej zupy. Dodatki zależą już od naszej kulinarnej wyobraźni i upodobań.
Po staropolsku czy nowocześnie — pyszną zupę na zimno można przyrządzić na tysiąc sposobów.
Chłodne przepisy:
Chłodnik egzotyczny
Wiosenny chłodnik
Brzoskwiniowa zupa
Jagodowy chłodnik
Chłodnik migdałowy
Chłodnik ogórkowy
Chłodnik z arbuzem
Chłodnik z botwinką
Chłodnik z rzodkiewką
Chłodnik z ziemniakami
Chłodnik (gazpacho) andaluzyjski
Gazpacho
Tarator