Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Chłodnik - moc orzeźwienia

Z nastającymi upałami na nasze stoły wkraczają chłodniki. Te przyrządzane i podawane na zimno zupy - od gęstych warzywnych po lekkie owocowe - wspaniale orzeźwiają, uzupełniają brakujące płyny w organizmie i dostarczają potrzebne witaminy i minerały.

Dodatkową zaletą tej zupy jest fakt, że nie wymaga często gotowania. Dzięki temu robi się ją w mgnieniu oka. W krajach południowej Europy jada się chłodnik melonowy, doprawiany szampanem i pieprzem cayenne, albo awokadowy z kawałkami tuńczyka. Anglicy uwielbiają chłodnik truskawkowy na zielonym pieprzu z odrobiną dobrej whisky. Hiszpania — to ojczyzna klasycznego gazpacho, czyli zmiksowanych z lodem świeżych warzyw. Na Bałkanach jedzą tara-tora, czyli chłodnik jogurtowo-ogórkowo-czosnkowy. Polska kuchnia — to oczywiście chłodnik litewski.
Gwarancją sukcesu, jest oczywiście odpowiednio niska temperatura. Osiągniemy ją wstawiając zupę do lodówki na co najmniej kilka godzin przed podaniem. Powinniśmy także schłodzić naczynia w których będziemy podawać zupę.
Bazą chłodnika jest najczęściej kefir, jogurt, śmietana lub kwaśne mleko. Właściwie to każde mięsiste i intensywne w smaku warzywo lub owoc może być podstawą takiej zimnej zupy. Dodatki zależą już od naszej kulinarnej wyobraźni i upodobań.
Po staropolsku czy nowocześnie — pyszną zupę na zimno można przyrządzić na tysiąc sposobów.

 
Chłodne przepisy:


Chłodnik egzotyczny
Wiosenny chłodnik
Brzoskwiniowa zupa
Jagodowy chłodnik
Chłodnik migdałowy
Chłodnik ogórkowy
Chłodnik z arbuzem
Chłodnik z botwinką
Chłodnik z rzodkiewką
Chłodnik z ziemniakami
Chłodnik (gazpacho) andaluzyjski
Gazpacho
Tarator