- Kategoria: Wiesz co jesz
- Odsłony: 16545
Pomidor
Jeszcze w ubiegłym wieku pomidor uważano za trujący i hodowano go wyłącznie jako rośliny ozdobne. Pochodzi z Ameryki Południowej. Do Polski przywędrowały wraz z królową Boną.
Pomidor należy nie tylko do ulubieńców smakoszy, ale też dietetyków. Z uwagi na dużą dawkę witaminy A, B i C oraz żelaza i potasu, zajmuje wysokie miejsce w rankingu zdrowych produktów. Pozycję tę wzmacniają obecne w nim nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i pektyny, które obniżają zawartość cholesterolu we krwi, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu miażdżycy. Jednak dopiero odkrycie działania likopenu nadało tempa karierze pomidora. Substancja, która nadaje pomidorom głęboki, czerwony kolor, w 35 % zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka prostaty. Na straganie możemy kupić aż kilka odmian pomidorów. Odmiany mięsiste o okrągłym kształcie, żeberkowatej powierzchni, o masie ok. 50-120 g są najlepsze do kanapek, sosów i zup. Odmiany o jajowatym kształcie i intensywnym zapachu są idealne do sałatek. Odmiana pomidorów koktajlowych jest dość soczysta i bardzo aromatyczna. Najlepiej nadają się do jedzenia w całości, np. w sałatkach, przystawkach, szaszłykach warzywnych, koreczkach itp. Mamy również pomidory o innych, nietypowych kolorach, np. czarne, zielone lub żółte. Zielone muszą być poddawane obróbce termicznej. Doskonale nadają się do smażonych sosów i przetworów.
Kupując pomidory należy zwrócić uwagę na to, czy są jędrne i nieuszkodzone. Jeśli zamierzamy spożytkować je w kuchni od razu, wybierajmy tylko te, które są całkowicie dojrzałe, ponieważ surowe, lekko zielone pomidory są trujące ze względu na obecność solaniny, która dopiero w procesie dojrzewania całkowicie się wytraca. Niedojrzałe pomidory możemy kupić tylko, jeśli planujemy wykorzystać je dopiero za kilka dni. Takie pomidory, które będziemy trzymać rozłożone w temperaturze 22-27 st. C. jeszcze dojrzeją. Ale niestety, jeśli pomidory były przedtem przechowywane w temperaturze poniżej 10 st. C. to z pewnością już nigdy nie dojrzeją. Dojrzałe pomidory najlepiej przechowywać w suchym miejscu, gdzie panuje temperatura ok. 14 st. C. W takich warunkach można przechowywać je nawet 1-2 tygodnie.
Przepisy na dania z pomidorami:
Sałatka z bobu i pomidorków
Śledzie w pomidorach
Placuszki z cukinii i pomidora
Cukinia z pomidorami
Pomidory po prowansalsku
Pomidory nadziewane tuńczykiem
Pomidory z krewetkami
Pomidory marynowane z papryką
Pomidory faszerowane tuńczykiem
Chłodnik (gazpacho) andaluzyjski
Duszone maślaki z pomidorami
Penne ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Sałatka Caprese
Kanapeczki z suszonych pomidorków