Aktualności

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:2089 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:2389 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

Dzień z makaronem

25-10-2017 Wyświetleń:2467 Wiadomości mika - avatar mika

5 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Makaron jest produktem nie tylko uniwersalnym, ale również bardzo prostym w przygotowaniu. Inspiracje możemy czerpać z licznych makaronowych kształtów, a nawet smaków.

Czytaj więcej

XIV Dolnośląski Festiwal Dyni

11-09-2017 Wyświetleń:2637 Wiadomości mika - avatar mika

Po raz czternasty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Festiwal Dyni.Termin:08.10.2017 (niedziela)Miejsce:Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,Wrocław, ul. Sienkiewicza 23

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Kulinarny "Rośl…

25-08-2017 Wyświetleń:2819 Wiadomości mika - avatar mika

W dniach 8-10 września 2017 roku w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się Warszawski Festiwal Kulinarny “Rośliny,owady i miód”.Warszawski Festiwal Kulinarny to połączenie festiwalu, targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli...

Czytaj więcej

12 - 15 sierpnia - Ogólnopolski Festiwal…

26-07-2017 Wyświetleń:3157 Wiadomości mika - avatar mika

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku - Poznań 12 - 15 sierpnia 2017. Czeka mnóstwo wspaniałych wystawców z Polski i Europy, genialne produkty, warsztaty kulinarne dla dorosłych i dla dzieci, koncerty, degustacje...

Czytaj więcej

Sezon szparagowy

Szparagi to wspaniałe warzywo o którym wiele słyszeliśmy dobrego, ale jak się do niego zabrać aby powstało smaczne danie. Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe (ich kolor zależy od sposobu uprawy). Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane w Polsce oraz w Niemczech.

Są twardsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. Zazwyczaj nie miesza się ich z zielonymi ze względu na czas gotowania. Szparagi zielone są nieco bardziej delikatne, nie trzeba ich obierać co jest dodatkową ich zaletą, gdyż skórka szparagów zawiera wiele składników mineralnych jak np. potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C. Szparagi fioletowe, są rzadziej spotykane. Uprawia się je głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Dodatkowym plusem szparagów, niezależnie od rodzaju, jest ich niska wartość kaloryczna oraz fakt, że są lekkostrawne.
Szparagi mogą być daniem samodzielnym lub dodatkiem do wielu dań.
Popularne są omlety ze szparagami, tarty, zupy - kremy szparagowe, zapiekanki. Szparagi doskonale smakują z rozmaitymi sosami np. sosem holenderski, beszamelowym. Daniem zainspirowanym kuchnią polską są szparagi polane tartą bułką smażoną na maśle.
Należy wybierać tylko szparagi świeże - błyszczące, jędrne i chrupkie. Szparagi wyjątkowo szybko się psują, dlatego należy kupować je w ilościach, które prawie od razu przeznaczymy do spożycia. Maksymalny czas przechowywania świeżych szparagów to 3 dni, pod warunkiem, że będą one owinięte w mokrą szmatkę leżały w lodówce.
Szparagi obieramy (najlepiej obieraczką do warzyw) od czubka (poniżej główki) i przechodzić w kierunku dołu. Twarde końce szparagów należy usunąć. Można je odłamać – naginając szparag, twarda część powinna sama odpaść. Stwardnienie to ok. 2 cm końcówki warzywa.
Szparagi gotujemy w osolonej i posłodzonej wodzie (jeśli przyrządzamy białe, można dodać kawałek masła albo kilka kropli soku z cytryny). Można je gotować w specjalnych wysokich garnkach, lub zwykłych szerokich. Wówczas najlepiej jest szparagi związać w pęczek bawełnianą nitką. Ilość wody w garnku powinna obejmować tylko łodygi szparagów, główki mogą wystawać ponad powierzchnię gdyż gotują się najszybciej.
Do gotowania szparagów można używać również mleka, wtedy są niezwykle delikatne. Trzeba uważać aby nie przegotować szparagów. Najlepiej wyjąć je z wody gdy są jeszcze niezbyt miękkie, dojdą na talerzyku.


Szparagowe przepisy:

Marynowane szparagi
Szparagi w cieście
Sałatka ze szparagów z mozzarellą
Szparagi z serem cheddar