Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Ziemniaki - niedoceniane

Ziemniaki nic nadzwyczajnego, ale może warto odkryć ich walory ponownie. Z ziemniaków można przyrządzić wiele smacznych i zdrowych dań. Przez niektórych uważane są za bezwartościowe i tuczące. W rzeczywistości zawierają niewiele kalorii, za to dużo cennych składników odżywczych.

To wyjątkowo istotne źródło witaminy C, B oraz kilku składników mineralnych: sodu, wapnia, fosforu, potasu i cynku. Poza tym posiadają sporo skrobi. Nie zawierają tłuszczu i dostarczają mało kalorii - 77 kcal w 100 g. Najwięcej minerałów i witamin znajduje się tuż pod skórką ziemniaka. Dlatego należy obierać je cienko, a jeszcze lepiej byłoby gotować je lub piec w mundurkach. Większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego ziemniaków nie należy obierać na zapas. Gotujemy je w małej ilości wrzącej wody, pod przykryciem. Skróci to czas gotowania i zapobiegnie utracie cennych składników. Jeszcze lepiej gotować ziemniaki na parze. Inaczej postępujemy z kartoflami długo przechowywanymi. Im bliżej wiosny, tym są gorszej jakości. Podczas magazynowania zaczynają gnić lub kiełkować. Na skórce pojawiają się zielone plamy świadczące o dużej zawartości solaniny. Najlepiej wtedy zrezygnować z jedzenia tego warzywa lub grubo je obierać.
Aby przygotować smaczne potrawy należy coś wiedzieć o odmianach ziemniaków. Ziemniaki dzielą się na twarde . Takie najlepiej nadają się na sałatki, kartofle smażone oraz na grilla. Średnio twarde, które przy końcu gotowania stają się kruche, zaś przy smażeniu miękkie wewnątrz, a z wierzchu chrupiące – z nich przyrządzamy frytki czy placki, kartofelki z wody i zupy (ale nie zupę-krem). Ostatnim rodzajem są ziemniaki mączyste, łatwo rozpadające się, doskonałe na babki, farsze, kluski czy purée albo do zagęszczania zup. Jeśli nie wiemy, do czego najlepiej nadają się kupione przez nas ziemniaki, możemy przeprowadzić test. Przekrójmy kartofel w poprzek i przez chwilę pocierajmy o siebie obydwie połówki. Jeżeli pojawi się woda, to znaczy, że ziemniak jest twardy, natomiast gdy oba kawałki się kleją, możemy zrobić kopytka lub pyzy.

Potrawy z ziemniaków:

Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane z chrzanem
Placki ziemniaczane po westfalsku
Ziemniaki z czosnkiem i szałwia
Placki ziemniaczane z płatkami
Sałatka ziemniaczana
Sałatka ziemniaczana z cukinią
Sałatka ziemniaczana
Sałatka z młodych ziemniaków
Zapiekanka ziemniaczana
Zapiekanka ziemiaczana "pod kołderką"
Kotlety ziemniaczano- kalafiorowe
Ziemniaki z masą serową i krewetkami
Ziemniaczane łódeczki
Ziemniaczane kulki
Zapiekanka z mięsem
Ptasie gniazda
Pizza z ziemniaków
Ziemniaki nadziewane serem
Krokiety z dodatkiem sera
Ziemniaki zapiekane

Ziemniaki z sezamem
Ziemniaki z majerankiem
Ziemniaki w śmietanie
Ziemniaki pieczone w  foliowym rękawie