Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Zimny bufet - przyjęcie na stojąco

Najprostszą formą przyjęcia jest zimny bufet tzw. stół angielski. Cechą charakterystyczną tego przyjęcia jest samoobsługa i konsumpcja na stojąco.

Aby przyjęcie odbywało się bez większych zakłóceń wystarczy jeden kelner lub gospodarz przyjęcia, którego zadaniem jest otwieranie butelek z napojami, zbieranie brudnych i zbędnych naczyń i sztućców, a w miarę potrzeby donoszenie i uzupełnianie zakąsek. Zimny bufet organizuje się przy okazji spotkań koleżeńskich, konferencji, zjazdów. Powinien zawierać: zimne przekąski, wyroby słodkie, owoce oraz napoje zimne i gorące. Mogą być również podawane napoje alkoholowe. Wszystkie zakąski, ciasta i napoje można ustawiać na stole wcześniej na około 20-30 min. przed przybyciem gości. Stół nakrywa się obrusem w taki sposób, aby boki stołu były przykryte prawie do podłogi. Aby na stole nie powstał bałagan, zastawa musi mieć odpowiednie rozmieszczenie. W samym centrum stołu ustawia się zakąski zimne. Po lewej stronie blisko zakąsek ustawia się koszyczek z pieczywem i maselniczkę. Lewy dolny róg zajmują: talerzyki deserowe (ustawione jeden na drugim), spodki, sztućce i serwetki. Sztućce układa się w skośne pasy. Po prawej stronie blisko zakąsek ustawia się np. zimne sosy, pikle itp. Prawy dolny róg to miejsce na: talerzyki deserowe, talerzyki na ciasta, owoce oraz serwetki. Po prawej i lewej stronie (w górnych rogach) muszą się znaleźć w rzędach kieliszki, szklaneczki do napojów, filiżanki do kawy lub herbaty. Ciasto swoje miejsce ma w środkowej części. Zaparzona kawa i herbata i inne napoje powinna stać blisko ciasta.

Aby urządzić przyjęcie w formie zimnego bufetu zobacz przepisy na: