Aktualności

Świąteczny Targ Śniadaniowy

16-12-2017 Wyświetleń:2094 Wiadomości mika - avatar mika

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi produktami i daniami, ale nie zabraknie...

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2017

07-11-2017 Wyświetleń:2397 Wiadomości mika - avatar mika

To już w najbliższy weekend - doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Na uczestników czeka wiele...

Czytaj więcej

Dzień z makaronem

25-10-2017 Wyświetleń:2473 Wiadomości mika - avatar mika

5 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Makaron jest produktem nie tylko uniwersalnym, ale również bardzo prostym w przygotowaniu. Inspiracje możemy czerpać z licznych makaronowych kształtów, a nawet smaków.

Czytaj więcej

XIV Dolnośląski Festiwal Dyni

11-09-2017 Wyświetleń:2642 Wiadomości mika - avatar mika

Po raz czternasty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Festiwal Dyni.Termin:08.10.2017 (niedziela)Miejsce:Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,Wrocław, ul. Sienkiewicza 23

Czytaj więcej

Warszawski Festiwal Kulinarny "Rośl…

25-08-2017 Wyświetleń:2824 Wiadomości mika - avatar mika

W dniach 8-10 września 2017 roku w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się Warszawski Festiwal Kulinarny “Rośliny,owady i miód”.Warszawski Festiwal Kulinarny to połączenie festiwalu, targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli...

Czytaj więcej

12 - 15 sierpnia - Ogólnopolski Festiwal…

26-07-2017 Wyświetleń:3166 Wiadomości mika - avatar mika

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku - Poznań 12 - 15 sierpnia 2017. Czeka mnóstwo wspaniałych wystawców z Polski i Europy, genialne produkty, warsztaty kulinarne dla dorosłych i dla dzieci, koncerty, degustacje...

Czytaj więcej

Zaczynamy dzień od śniadania

Śniadanie jest pierwszym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia.
Jako posiłek po nocnej przerwie powinien dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości różnych składników pokarmowych zarówno tych, które są potrzebne do wykonywania pracy, jak i tych, które zapewniają dobry stan zdrowia.

Rodzaj śniadania jest zależny od wieku, płci, stanu zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy oraz poziomu ekonomicznego człowieka. Ponieważ co innego zje małe dziecko a co innego dorosły mężczyzna pracujący fizycznie.
Ogólnie można przyjąć dwa typy śniadań: jedne, w którym wystąpi napój i pieczywo z dodatkami, i drugie, w którym podstawą jest potrawa gotowana np. zupa mleczna.
Jako napój najwłaściwiej jest podawać mleko, kawę mleczną lub inny napój mleczny oraz soki. Pieczywo należy podawać mieszane, ciemne i jasne. Wyjątkiem są małe dzieci i osoby starsze, którym podaje się pieczywo jasne lub graham.
Inne dodatki stosowane do pieczywa to: sery i inne przetwory mleczne, wędliny, ryby, powidła, dżemy itp. Niezbędnym dodatkiem do śniadania są warzywa i owoce.

Drugie śniadanie stosuje się przy dłuższych przerwach między pierwszym śniadaniem a obiadem. Powinno być mniej obfite, a jego celem ma być uzupełnienie składników odżywczych oraz dostarczenie organizmowi nowego zapasu energii. Drugie śniadanie powinny spożywać: dzieci w wieku szkolnym, kobieta w okresie ciąży i karmienia, pracownicy umysłowi i fizyczni.

Mamy kilka rodzai śniadań:
• Wiedeńskie – w jego zestawie znajdują się jaja, szynka, jasne pieczywo, masło, dżem, miód i kawa naturalna.
• Angielskie – składa się z soków owocowych, zupy mlecznej, zimnych mięs, jaj sadzonych na szynce, serów, ryb wędzonych, pieczywa i herbaty.
• Obiadowe – składa się z zakąsek, których liczba i jakość zależy od okoliczności. Można podawać różne rodzaje śledzi, sałatek, wędlin lub wędzonek. Po zakąskach podaje się potrawy z jaj, następnie potrawę rybną gotowaną lub pasztet na gorąco z drobiu. Podczas śniadania obiadowego podaje się różne napoje alkoholowe. To śniadanie wymaga znacznie bogatszego nakrycia. Dla każdej osoby ustawia się talerz płytki a na nim dwa talerze zakąskowe. Przy pełnym zestawie napoi alkoholowych kieliszki ustawia się po prawej stronie nakrycia lekko skośnie w kierunku środka stołu. Najbliżej talerzyka ustawia się kieliszek do wódki, następnie do białego wina i czerwonego.
• Świąteczne – np. z okazji świąt Wielkanocnych, sporządzane najczęściej dla najbliższych członków rodziny. W zestawie tego śniadania podaje się typowe potrawy dla danego święta.

Jak nakryć stół do śniadania? Oto wskazówki:
• Talerz śniadaniowy ustawia się w odległości 1 cm od brzegu stołu tak, aby znajdował się na osi krzesła.
• Noże układa się równo z brzegiem talerza po jego prawej stronie ostrzem zwróconym do talerza. Widelce, (jeśli przewiduje się sery i wędliny) układa się po lewej stronie talerza wypukłością zwróconą do stołu.
• Spodki pod filiżanki ustawia się po prawej stronie talerzyka równo na jego linii w odległości ok. 1 cm od noża.