Bankiet zasiadany - oficjalne przyjęcie

Bankiet to przyjęcie o charakterze oficjalnym. Na to przyjęcie mogą przybyć tylko osoby zaproszone. Każda osoba powinna mieć wyznaczone miejsce przy stole. Jeśli na bankiecie jest gość honorowy, to powinien mieć specjalne, widoczne miejsce.
Na zaproszeniu należy umieścić godzinę rozpoczęcia i zakończenia przyjęcia.

Do bankietów zasiadanych przygotowuje się stoły w kształcie litery T, G, U, E. Na stołach ustawia się niską dekorację np. kwiaty, świece. Krzesła muszą być ustawione równo naprzeciwko siebie. Przy każdym krześle powinna być odpowiednia zastawa.
Część przekąsek ustawia się na stole, pozostałe potrawy roznoszą kelnerzy. Przy długim stole kelnerzy powinni równocześnie zacząć obsługę z dwóch jego stron, zaczynając od lewej strony stołu. Przy bardzo długim stole dwóch kelnerów rozpoczyna obsługę również z dwóch stron stołu (lewa), a pozostali dwaj kelnerzy zaczynają obsługę od konsumentów zajmujących miejsce w środku stołu i kierują się ku stronie prawej. Kelnerzy powinni rozpocząć obsługę od gości honorowych. Ich obowiązkiem jest także utrzymanie na stole czystości. Gości wita i żegna gospodarz przyjęcia. Bankiety odbywają się w porze wieczorowej lub nocnej.

Kolejność podawania potraw:

  1. Zakąski zimne i napoje alkoholowe
  2. Zakąski gorące
  3. Zupy
  4. Drugie danie (główne) i napoje alkoholowe (ewentualnie)
  5. Desery
  6. Ciasta
  7. Napoje gorące
Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button