Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Włoska kuchnia

Kuchnia włoska to prawdziwa uczta dla podniebienia. Mimo, że bazuje na bardzo prostych potrawach, zrobiła furorę na całym świecie, głównie za sprawą spaghetti, risotto i pizzy.

Kuchni włoska charakteryzuje się dużą ilością ryb, skorupiaków i mięczaków (ostrygi, małże, ślimaki, kraby, małe ośmiornice). Bardzo często używa są serów (parmezan, mozzarella, gorgonzola). Składnikiem prawie każdego posiłku jest wino. Zjadana jest też dużą ilość zawiesistych sosów, których podstawą są pomidory. Do potraw używa się ostrych przypraw i ziół (czosnek, bazylia). Włoski obiad składa się z antipasto - przystawki, primo - makaronu, ryżu lub zupy, secondo - dania głównego z sałatką oraz owoców, deseru i kawy. Najczęściej znanym włoskim deserem jest tiramisu. Najtańszy posiłek można zjeść w trattorii, która serwuje potrawy domowe. Każdy region Włoch może się poszczycić charakterystycznym dla siebie specjałem, a każdy z nich jest wart grzechu.

Odkryjmy, więc bogactwo włoskich smaków i aromatów.

Abruzja


W malowniczych dolinach Abruzji uprawia się ostre papryczki peperoncini. Im mniejsze tym bardziej pikantne - najmniejsza to diavolilli. W kuchni włoskiej papryczki wykorzystuje się do wielu potraw, przede wszystkim do spaghetti aglio. Stosuje się je także do słynnego sosu salsa verde.

Kalabria i Sycylia

Królem kuchni najbardziej na południe wysuniętych regionów Włoch, także Sardynii, jest bez wątpienia pomidor. Dodaje się go do większości potraw - nadając im niepowtarzalny smak, aromat i barwę.

Kampania

Każdy region Włoch może poszczycić się przynajmniej jednym rodzajem wędlin, który stał się jego specjalnością. Największą sławą i ogromnym powodzeniem cieszy się salame napoli. Składa się ona z mięsa wołowego, wieprzowego, tłuszczu wieprzowego oraz czosnku, pieprzu, papryki. Drugą także popularną wędliną jest salsiccia napoletana. Oba gatunki wędlin jada się jako przekąskę i popija czerwonym winem.

Lacjum

W tej części Włoch potrawy są bardzo pożywne i gęste. Najpopularniejszym daniem jest spaghetti alla carbonara. Od sierpnia do listopada pojawiają się prataiolo - polne pieczarki przyrządzane na różna sposoby.

Lombardia

W wilgotnym klimacie doliny Padu uprawia się ryż. Dlatego też Lombardia jest ojczyzną risotta. Najczęściej przygotowuje się go ze szparagami, kalmarami, wątróbką itp. Oczywiście wśród składników nie może zabraknąć parmezanu.

Trydent i okolice

Północne regiony Włoch to obszary, gdzie uprawia się jabłka. Przygotowuje się z nich kompoty, sosy, musy, torty. Przyjętym przepisem od Austriaków jest strucla jabłkowa.

Liguria

W Ligurii popularne są aromatyczne zioła. Ze świeżych ziół przygotowuje się pasty. Najpopularniejsza to pasta z bazylii z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku, orzeszków piniowych i sera.

Umbria i Toskania

W tych regionach rośnie tak ceniony przysmak, jakim są czarne trufle. Dodaje się je do sosów, farszów, pasztetów, risotta i tagiatelle oraz do potraw z jaj.


Włoskie smaki:

Calzone
Sałatka z Toskanii
Cielęce zraziki zawijane
Pizza Margherita z Kampinii
Spaghetti z tuńczykiem i oliwkami
Gnocchi z Piemontu
Rigatoni Arrabbiata
Zupa minestrone z Abruzji
Krem z wiśniami z Wenecji