Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Smak Bułgarii

Kuchnia bułgarska przekształciła na swój sposób wiele potraw wschodnich lub przejęła je z kuchni tureckiej. Na stole królują warzywa (papryka, bakłażany, kabaczki, pomidory, fasolka szparagowa, zielony groszek) i owoce (brzoskwinie i winogrona).

Nie może też zabraknąć jogurtu podawanego najczęściej z cukrem lub z konfiturami. To właśnie jemu Bułgarzy przypisują zdolności regeneracyjne i odmładzające. Jogurtu używa się też jako przyprawy do wielu potraw. Z mięsa spożywana jest baranina. Do najpopularniejszych potraw bułgarskich należą: musaka - zapiekana potrawa z mięsa mielonego, pomidorów, jajek, ziemniaków i ewentualnie bakłażanów, teleszko - regout cielęcy z zieloną fasolką szparagową, meszane - potrawa z jagnięciny z rusztu, syrmi - gołąbki z farszu wieprzowego lub cielęcego, zawiniętego w liść winorośli lub kapusty, banica - rodzaj strudla nadziewanego twarogiem. Wiele słodyczy i deserów w kuchni bułgarskiej jest pochodzenia tureckiego. Bułgaria jest również producentem renomowanych win stołowych i deserowych. Z mocniejszych napojów alkoholowych należy wymienić śliwowicę. Wśród Bułgarów cieszy się powodzeniem bezalkoholowy napój, zwany bozą. Boza wyrabiana jest m.in. z kukurydzy, prosa i drożdży. Znakomite są soki owocowe z moreli, brzoskwiń oraz truskawek.

Smak Bułgarii:

Jajecznica po bułgarsku
Zapiekanka z mięsem