Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Kuchnia Hiszpańska

Kuchnia hiszpańska to właściwie wiele całkiem odmiennych kuchni regionalnych. Każda miejscowość ma swoje przysmaki. W każdej potrawie kryje się nazwa regionu lub miejscowości np. paella valenciana, gazpacho andaluza, tortilla catalana.

Wszystkie kuchnie mają swoje korzenie w warunkach geograficznych i dostępności produktów, ale nie mniej ważny jest czynnik historyczny. Sztuka kulinarna w Hiszpanii wykazuje pewne cechy kuchni arabskiej. Inaczej jada się na wybrzeżu niż w głębi lądu, inaczej nad Morzem Śródziemnym niż nad oceanem. To kuchnia tapas (przekąska) i kuchnia treściwych dań, smalcu i oleju. Spoiwem łączącym te kuchnie jest oliwa z oliwek, chleb, czosnek oraz wino. Wśród wielu win hiszpańskich duże zastosowanie przy przyrządzaniu potraw mają: Jerez, u nas bardziej znane pod angielską nazwą Sherry, oraz Malaga. W kuchni tej mało jest potraw z pieczonej lub smażonej wołowiny. Najczęściej przyrządza się ją jako powoli duszone ragout w gęstym sosie albo w postaci potraw z mięsa siekanego. Wieprzowina jest dobrego gatunku, ale na najwyższą pochwałę zasługuje mięso z młodziutkiego jagnięcia. Wyborne są też baranie kotlety z rusztu. Liczne są również potrawy z drobiu, głównie z kurcząt. Kolor czerwieni i złota hiszpańskie potrawy uzyskują dzięki czerwonej papryce i szafranowi. Sporą rolę w kuchni hiszpańskiej odgrywają ryby oraz owoce morza. Dużym rozgłosem poza granicami kraju cieszą się: gazpacho, tortilla, olla podrida i chorizos con garbanzos - cienkie kiełbaski wieprzowe, mocno przyprawione papryką i jałowcem.

Smaki Hiszpanii:

Chłodnik (gazpacho) andaluzyjski
Pella valenciana
Omlet (tortilla) kataloński