Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Wizyta na Węgrzech

Kuchnia węgierska jest zdominowana przez smak papryki, pomidorów i boczku. Stosuje się także duże ilości cebuli i śmietany. Na węgierskiej ziemi rodzi się drobna kolorowa papryka o różnym kształcie i smaku. Do kuchni węgierskiej papryka weszła do powszechnego użytku dopiero sto lat temu.

W kuchni wiedzie prym wieprzowina i smalec wieprzowy. Najsłynniejszą potrawą na Węgrzech jest gulasz. Jest to zupa lub rodzaj potrawki przyrządzanej z cebulą, papryką, ziemniakami krojonymi w kostkę i mięsem. Można również dodawać do tej potrawy osobno ugotowaną zacierkę (cispetkę). Popularny jest też paprykarz sporządzany z chudego mięsa (cielęcina, mięso z jagnięcia, kury i ryby). Kuchnię tego regionu rozsławiły także zupa rybna i leczo. Na węgierskim stole pojawia się często karp i szczupak. Najczęściej stosowanymi przyprawami są: majeranek, czosnek, estragon, kminek, koperek, liść laurowy oraz imbir. Węgrzy są miłośnikami ziemniaków. Przyrządzane są na wiele sposobów. Najsmaczniejsze są ziemniaki ugotowane z dodatkiem cebuli i listka laurowego, podawane z kwaśną śmietaną oraz krokiety ziemniaczane. Do potraw mięsnych i ryb podaje się ryż, kładzione kluseczki, tarte ciasto zwane tarhonya, makaron z dodatkiem warzyw: zielony groszek, fasolka szparagowa, kalarepa, papryka. Poza tym kuchnia węgierska słynie z potraw słodkich. Do oryginalnych dań należy vargabelés, czyli strudlowe ciasto przekładane ugotowanym makaronem wymieszanym z twarogiem, jajkami, cukrem, śmietaną i rodzynkami, pieczone w piekarniku. Obok słynnego białego wina - Tokay, Węgrzy produkują także czerwone, np. Egri Bikaver (Bycza krew).

Smaczki Węgier:

Gulasz transylwański
Leczo
Pörkölt- Gulasz
Kolorowa papryka z ziołami
Naleśniki z serem
Kotlety wieprzowe w śmietanie
Ognista zupa
Zupa z karpia