Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Greckie smakołyki

W Greckiej kuchni dominują ryby, baranina, migdały, miód pszczeli i cytryny, którymi przyprawia się wiele potraw. Z cytryn przyrządzana jest zupa, podawana na gorąco.

Grecy najchętniej jedzą mięso pieczone na ruszcie lub rożnie, w postaci różnego rodzaju szaszłyków, ale kuchnia grecka zna również potrawy z mięsa duszonego np. yuvarlakia - pulpety z mięsa baraniego lub wołowego w sosie pomidorowym. Z innych specjalności należy wymienić rodzaj kulebiaka z ciasta drożdżowego z nadzieniem ze szpinaku i pikantnego sera (Spanakopeta), gołąbki z ryżu i mięsa zawijane w liście winogronowe (Dolmades) i różnego rodzaju pilawy przyrządzane z ryżu i ryb lub drobiu albo baraniny. W kuchni greckiej występuje całe bogactwo jarzyn śródziemnomorskich. Wyśmienite są bakłażany, drobne pomidory, strąki mięsistej papryki. Wśród najbardziej znanych greckich serów to: fetta - często używany jako dodatek do sałatek oraz kasseri - o żółtym kolorze i doskonałym smaku. Wspaniałe są również wina, które podaje się do posiłków. Wina Greckie bardzo często zaprawiane są żywicą np. słynna „Retsina" i dlatego nie odpowiadają wielu smakoszom. Najsłynniejsze są wina deserowe, zwłaszcza Muskat. Z innych napojów alkoholowych znana jest anyżówka „Ouzo".

Smaki Grecji:

Filety z dorsza w sosie migdałowym
Ryba w liściach
Zupa cytrynowa
Grecki sos pomidorowy
Sałatka po grecku
Klopsiki po grecku
Szaszłyki z jagnięciny