Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Kulinarna podróż po Niemczech

Kuchnia Niemiecka jest mało doceniana. A przecież cały świat podziwia wyroby niemieckich wędliniarzy. Wszyscy doskonale znamy hamburskie szynki, salcesony, wyśmienite rolady, metki, podawane na ciepło kiełbaski - Frankfurterki czy doskonale zaadoptowane nad Szprewą salami.

Zasłużoną sławą cieszą się też pieczone mięsa z dużą ilością przypraw, często podawane ze śliwkowym sosem zaprawianym mąką. Specjały takie jak golonki, gulasze, sznycle są i u nas bardzo popularne. Stałą i dość mocną pozycję w jadłospisie niemieckim zajmują słodkowodne i morskie ryby, a dwie potrawy szczególnie wydają się być znane. Mowa o rolmopsach (płaty śledziowe zawijane wokół małosolnego ogórka i marynowane w octowo-korzennej zalewie) i hamburskiej zupie z węgorza. Zupy przeważnie są gęste i zawiesiste np.: Birsuppe (piwna). Z warzyw największe uznanie mają kapusta i ogórki (często kwaszone) oraz ziemniaki. Kiszona kapusta uduszona z przyprawami stanowi dodatek do dań z drobiu, mięsa i kiełbas. Jest bardzo smaczna! Niemcy do duszonych potraw, dla uzyskania słodkawego smaku, dodają seler lub pietruszkę. Wiele osób zna też wyroby miejscowych serowarów np. pleśniowe sery podpuszczkowe przygotowywane z mleka owczego lub koziego. Niemiecki posiłek nie obędzie się bez piwa. Liczne lokalne browary produkują wiele odmian piwa o różnej mocy, smaku i goryczce. Warte polecenia są też wina. Posiłek kończy się deserem. Wiele dobrego można powiedzieć o niemieckich cukierniach - oni to właśnie wymyślili tak popularne dziś pączki. Mino bogatej oferty kulinarnej, należy pamiętać, że kuchnia niemiecka jest bardzo kaloryczna i pożywna.

Smak Niemczech

Golonka
Pasztet ziemniaczany
Wątróbka z jabłkami
Krupnik z suszonymi śliwkami
Placki ziemniaczane po westfalsku
Zupa piwna
Sałatka ziemniaczana