Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Turecki smak

Kuchnia turecka łączy w sobie tradycje śródziemnomorskie i orientalne. Najpopularniejszym w Turcji mięsem jest baranina. Z mięsa mielonego przyrządza się różnego rodzaju zraziki w pikantnych sosach. Nazywane są one „kofte".

Uprawiane tam: kabaczki, dynie, pomidory, bakłażany, karczochy, fasolkę szparagową, pomidory, paprykę zazwyczaj dusi się w sosach z mięsem lub cebulą (basti); faszeruje ryżem i mięsem, obsmaża na oleju i dusi (dolma). Pilaw to sposób przyrządzania ryżu, uprażonego na maśle i ugotowanego po zalaniu wrzącym rosołem. Kuchnia ta zna wiele odmian tej potrawy, zależnie od dodatków. Zupy są bardzo treściwe, najbardziej znana to mercimek corbasi - z soczewicy. W Turcji nie brakuje też pomarańczy, fig, winogron i różnych odmian orzechów. Z ich dodatkiem przyrządza się np. chałwę. Doskonała jest też kawa „po turecku". Obok kawy Turcy piją chętnie herbatę. Ulubionym napojem jest również jogurt, który rozcieńcza się wodą, soli i dodaje posiekany szczypiorek (ayran). W Turcji są również dobre wina.

Tureckie przysmaki:

Pilaw z kurczakiem
Zupa z soczewicy
Szaszłyk barani
Zapiekanka z makaronu na słodko