Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Moc wielkanocy


Wielkanoc jest największym i najstarszym świętem wszystkich chrześcijan. Zalicza się do tzw. świąt ruchomych, ponieważ każdego roku przypada pod inną nieco datą. 

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem (w Wielką Niedzielę) procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją.
Po Rezurekcji wszyscy udają się do domów na Święcone. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna ceremonia dzielenia się poświęconym jajkiem oraz składania sobie życzeń. Pierwszy dzień świąt - Niedzielę Wielkanocną spędza się głównie w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole. Obecne święcone nie ma już dawnego nadmiaru. Zgodnie z tradycją na święcone jada się zwykle dania zimne: pieczone mięsa i wędliny oraz jaja na twardo z chrzanem. Na ciepło podaje się najczęściej żurek z kiełbasą, czasami bigos oraz zawsze białą kiełbasę, gotowaną lub pieczoną z cebulą. Po nich na stół wkraczają wielkanocne ciasta. Kiedyś święcone nazywano śniadaniem bez dymu lub przy jednym dymie. Znaczyło to, że potrawy są podawane na zimno lub tylko podgrzewane. Mówiono, że w tak wielkie święto jakim jest Wielkanoc, nie godzi się gotować, ani rozniecać wielkiego ognia pod kuchnią. Święcone choć nie tak wystawne jak dawniej, zachowało swój uroczysty charakter.
Dopiero w Wielki Poniedziałek składa się wizyty sąsiadom i znajomym. Ten dzień zwany jest też lanym poniedziałkiem, a to za sprawą słynnego zwyczaju oblewania się wodą. W okresie przesilenia wiosennego miał on zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności. 


Przepisy Wielkanocne