Moc wielkanocy


Wielkanoc (nazwa pochodzi od żydowskiego Pesach - święta wiosennego), jest największym, najstarszym, bo najwcześniej ustanowionym i najuroczyściej obchodzonym świętem wszystkich chrześcijan. Zalicza się do świąt tzw. ruchomych, ponieważ każdego roku przypada pod inną nieco datą. 

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem (w Wielką Niedzielę) procesja i msza, w  Kościele katolickim zwana rezurekcją.
Po Rezurekcji wszyscy udają się do domów na Święcone, oczekiwaną od wielu dni ucztę wielkanocną.
Poprzedza ją ceremonia dzielenia się poświęconym jajkiem oraz składaniem sobie życzeń. Dopiero potem rozpoczyna się świąteczne śniadanie. Pierwszy dzień świąt - Niedzielę Wielkanocną spędza się głównie w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole. Obecne święcone nie ma już dawnego nadmiaru. Zgodnie z tradycją na święcone jada się zwykle dania zimne: pieczone mięsa i wędliny, a przede wszystkim szynkę i różne kiełbasy oraz jaja na twardo z chrzanem. Na ciepło podaje się najczęściej żurek z kiełbasą, czasami bigos i - zawsze - białą kiełbasę, gotowaną lub pieczoną z cebulą. Po nich następują rozmaite wielkanocne ciasta. Kiedyś święcone nazywano śniadaniem lub - dla jego obfitości - obiadem bez dymu lub przy jednym dymie. Znaczyło to, że składa się z przygotowanych wcześniej potraw, przyrządzonych do jedzenia na zimno lub tylko przygrzewanych. Mówiono, że w tak wielkie święto jakim jest Wielkanoc, nie godzi się gotować, ani rozniecać wielkiego ognia pod kuchnią.  Święcone polskie choć nie tak wystawne jak dawniej, zachowało swój uroczysty charakter.
Dopiero w Wielki Poniedziałek składa się wizyty sąsiadom i znajomym. Ten dzień zwany jest też lanym poniedziałkiem, a to za sprawą słynnego zwyczaju oblewania się wodą. W okresie przesilenia wiosennego miał on zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności. 


Przepisy Wielkanocne

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button