Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Zaczynamy dzień od śniadaniaŚniadanie
jest pierwszym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia.
Jako posiłek po nocnej przerwie powinien dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości różnych składników pokarmowych zarówno tych, które są potrzebne do wykonywania pracy, jak i tych, które zapewniają dobry stan zdrowia.

Rodzaj śniadania jest zależny od wieku, płci, stanu zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy oraz poziomu ekonomicznego człowieka. Ponieważ co innego zje małe dziecko a co innego dorosły mężczyzna pracujący fizycznie.
Ogólnie można przyjąć dwa typy śniadań: jedne, w którym wystąpi napój i pieczywo z dodatkami, i drugie, w którym podstawą jest potrawa gotowana np. zupa mleczna.
Jako napój najwłaściwiej jest podawać mleko, kawę mleczną lub inny napój mleczny oraz soki. Pieczywo należy podawać mieszane, ciemne i jasne. Wyjątkiem są małe dzieci i osoby starsze, którym podaje się pieczywo jasne lub graham.
Inne dodatki stosowane do pieczywa to: sery i inne przetwory mleczne, wędliny, ryby, powidła, dżemy itp. Niezbędnym dodatkiem do śniadania są warzywa i owoce.

Drugie śniadanie stosuje się przy dłuższych przerwach między pierwszym śniadaniem a obiadem. Powinno być mniej obfite, a jego celem ma być uzupełnienie składników odżywczych oraz dostarczenie organizmowi nowego zapasu energii. Drugie śniadanie powinny spożywać: dzieci w wieku szkolnym, kobieta w okresie ciąży i karmienia, pracownicy umysłowi i fizyczni.

Mamy kilka rodzai śniadań:
Wiedeńskie – w jego zestawie znajdują się jaja, szynka, jasne pieczywo, masło, dżem, miód i kawa naturalna.
Angielskie – składa się z soków owocowych, zupy mlecznej, zimnych mięs, jaj sadzonych na szynce, serów, ryb wędzonych, pieczywa i herbaty.
Obiadowe – składa się z zakąsek, których liczba i jakość zależy od okoliczności. Można podawać różne rodzaje śledzi, sałatek, wędlin lub wędzonek. Po zakąskach podaje się potrawy z jaj, następnie potrawę rybną gotowaną lub pasztet na gorąco z drobiu. Podczas śniadania obiadowego podaje się różne napoje alkoholowe. To śniadanie wymaga znacznie bogatszego nakrycia. Dla każdej osoby ustawia się talerz płytki a na nim dwa talerze zakąskowe. Przy pełnym zestawie napoi alkoholowych kieliszki ustawia się po prawej stronie nakrycia lekko skośnie w kierunku środka stołu. Najbliżej talerzyka ustawia się kieliszek do wódki, następnie do białego wina i czerwonego.
Świąteczne – np. z okazji świąt Wielkanocnych, sporządzane najczęściej dla najbliższych członków rodziny. W zestawie tego śniadania podaje się typowe potrawy dla danego święta. 

Jak nakryć stół do śniadania?
Oto wskazówki:

  • Talerz śniadaniowy ustawia się w odległości 1 cm od brzegu stołu tak, aby znajdował się na osi krzesła. 
  • Noże układa się równo z brzegiem talerza po jego prawej stronie ostrzem zwróconym do talerza.
  • Widelce, (jeśli przewiduje się sery i wędliny) układa się po lewej stronie talerza wypukłością zwróconą do stołu. 
  • Spodki pod filiżanki ustawia się po prawej stronie talerzyka równo na jego linii w odległości ok. 1 cm od noża.